Slider

Szanowni Państwo,

informujemy, że od kolejnej soboty, tj. 21 kwietnia br. obowiązywać będą nowe ceny biletów wstępu na Bramę Opatowską
- bilet ulgowy: 4 zł
- bilet normalny: 6 zł

Prosimy o przekazanie najpóźniej do najbliższego piątku, tj. 20 kwietnia br.  informacji o przyjętych i umówionych rezerwacjach grup wycieczkowych, wysyłając e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jednocześnie informujemy, że rezerwacje dotychczas utworzone bezpośrednio w Bramie Opatowskiej będą rozliczane według starych stawek.

 

Sandomierskie Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu wychodzi z propozycją dla mieszkańców i turystów, wprowadzając na nowy sezon turystyczny 2018 promocyjny bilet „3w1” wspólny dla 3 największych atrakcji miasta, tj. Bramy Opatowskiej, Podziemnej Trasy Turystycznej i Muzeum Okręgowego w Zamku.

Sprzedaż biletów rozpocznie się już od 21 kwietnia br., czyli od weekendu rozpoczynającego jednocześnie tegoroczny sezon turystyczny.

Bilety promocyjne będzie można kupić w dwóch punktach: w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Rynek 20 oraz w kasie w Zamku w Muzeum Okręgowym. Cena biletu normalnego wynosi 30,00zł, a bilet ulgowy kosztuje 20,00 zł.

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z promocji!

 

Zapraszamy do bliższego poznania Bramy Opatowskiej - jedynego takiego tarasu widokowego w Sandomierzu:

1. piętro
Na pierwsze piętro Bramy Opatowskiej prowadzi 26 schodów. Mieści się tutaj kasa biletowa, w której można zakupić także pamiątki związane z Sandomierzem. Może się wydawać, że na pierwszym poziomie nie ma żadnych ciekawostek, ale nic bardziej mylnego! W tym miejscu

–jakieś 9 metrów nad ziemią– mury budowli są najgrubsze, mają do 2 metrów grubości. Zaś im wyżej się wspinamy, tym mniejsza grubość ścian Bramy. Na wysokości tarasu widokowego mają one ok. 0,5 metra. Na wschodniej ścianie Bramy znajdują się tajemnicze drewniane wrota – jest to prawdopodobnie dawne wejście na Bramę.

Z tego poziomu zostało nam do pokonania jeszcze 111 schodów do góry.

2. piętro
Tematem wystawy, która znajduje się na tym poziomie jest krzemień pasiasty, powszechnie znany jako kamień optymizmu. Sławę ogólnopolską i międzynarodową zyskał dopiero parędziesiąt lat temu dzięki wybitnemu sandomierskiemu jubilerowi i artyście, panu Cezaremu Łutowiczowi. Możemy poznać historię wydobycia i użytkowania krzemienia dawniej i dziś, podziwiać zdjęcia biżuterii wykonanej z krzemienia, a także zobaczyć dwa bloki prawdziwego krzemienia w „surowej” postaci, jeszcze w otoczce wapniowej. Leżą one w jednej z dwóch naprzeciwległych wnęk w ścianach Bramy. Wnęki te to dawne wejścia na mury obronne miasta, przez które wchodzili wojowie i rycerze.

3. piętro
Wystawa na 3. piętrze jest poświęcona sandomierskiemu Zamkowi Królewskiemu. Przygotowana została w dwóch wersjach językowych, polskim i angielskim, aby każdy turysta mógł swobodnie przeczytać i poznać dzieje miasta (w formie kalendarium) oraz historię zamku. Plansze opatrzone są pięknymi zdjęciami zabytku. Obecnie w zamku mieści się siedziba Muzeum Okręgowego, które w swoich zbiorach posiada wspaniałe i cenne przedmioty, między innymi tzw. szachy sandomierskie.

Wystawa znajduje się pod opieką pracowników Muzeum.

4. piętro
Dzięki tej wystawie zwiedzający poznają Sandomierz od strony filmowej, bowiem jej tematem są produkcje filmowe, w których wykorzystano miasto jako tło dla fabuły filmu. Zaskoczeniem będzie fakt, iż lista nie ogranicza się tylko do popularnego serialu „Ojciec Mateusz”. Oprócz tego możemy podziwiać niesamowitą galerię fotograficzną ze zdjęciami z planu oraz kadrami z filmu „Ziarno prawdy”, ekranizacji książki Zygmunta Miłoszewskiego pod tym samym tytułem.

5. piętro
Przedostatnie piętro proponuje zwiedzającym małą wycieczkę po okolicach Sandomierza. Plansze wystawy przedstawiają miejscowości położone w promieniu 30-50 kilometrów od Sandomierza, które warto zwiedzić. Nasze miasto jest świetną bazą wypadową.

6. piętro - taras widokowy
Taras widokowy ma najciekawszą i najbardziej wyjątkową wystawę, ponieważ jest to „naturalna” wystawa – ze szczytu Bramy rozpościera się najpiękniejszy w tej części Polski widok na Wisłę i  Góry Pieprzowe.

Jest to jedyny taki punkt widokowy na panoramę Rynku, miasta i najbliższych okolic. Nieuzbrojone w lornetkę oko jest w stanie dostrzec majaczące na horyzoncie pierwsze osiedla Stalowej Woli, zaś lunety zamontowane na tarasie pozwolą dokładnie obejrzeć każdy detal krajobrazu. Od strony północnej jest to kościół św. Michała oraz droga w kierunku Lublina.
Na wschodzie – wspomniane już Góry Pieprzowe, Wisła, Zalesie Gorzyckie. Na południu – Rynek Starego Miasta, Tarnobrzeg, Wzgórze Świętojakubskie i słynna wiślana „eska”. Na zachodzie – kościół św. Józefa, park miejski, centrum miasta oraz droga w kierunku Kielc i Warszawy.

Miłośnicy i pasjonaci architektury też znajdą coś dla siebie – taras okala przepiękna, przypominająca misternie inkrustowaną koronę, renesansowa attyka. Jest ona ozdobiona kratownicą z cegły (wypalanej w dawnych podsandomierskich cegielniach) oraz słupami w kształcie jaskółczych ogonów.

 

herb sandomierz logo sck logo Centrum Informacji Turystycznej logo krepianka Logo Podziemna Trasa Turystyczna
© 2017 bramaopatowska.eu